Adaptacja przedszkolna/żłobkowa

Wrzesień każdego roku to czas kiedy rodzice małych dzieci drżą ze stresu z powodu pierwszych dni malucha w żłobku lub przedszkolu. Niewątpliwym wyzwaniem jest zostawienie dziecka pod opieką nieznanych osób. Dzieci również przeżywają rozstania z rodzicami oraz z niepewnością poznają nowe miejsce. Reagują stresem, płaczem, krzykiem. Jak ułatwić dziecku wkroczenie w kolejny etap rozwoju? Jak sprawić, żeby rozłąka z rodzicami i pójście do żłobka czy przedszkola było bezbolesne?

Przygotuj dziecko na to co je czeka

To głównie od rodziców zależy jak dziecko zniesie rozłąkę. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy z dzieckiem, nawet tym najmniejszym, rozmawiać o tym co się stanie za jakiś czas nie zaskoczymy go. Zorientujmy się jaki plan dnia obowiązuje w miejscu do którego posyłamy dziecko i spróbujmy tak dostosować plan dnia w domu. Dziecko, które przyzwyczai się do zasypiania w dzień o godzinie 11 czy 12 nie będzie miało problemu z zaśnięciem o tej godzinie w żłobku. W czasie spaceru warto pokazać dziecku drogę do żłobka czy przedszkola, plac zabaw na którym będzie spędzało czas i bawiące się tam dzieci. Rozmawiajmy z dzieckiem i przekazujmy mu jak najwięcej informacji. Że w żłobku czy przedszkolu będą inne dzieci, że każda grupa będzie miała swoją nazwę lub numerek, że każde dziecko będzie miało swoją szafkę…Opowiadajmy, że nie będzie mamy i taty ale będą fajne panie/ciocie, które pomogą się ubrać, zjeść, przytulą.

Zajęcia adaptacyjne

Warto zorientować się czy placówka do której posyłamy dziecko przeprowadza wcześniej jakieś zajęcia adaptacyjne. Często są one organizowane jeszcze przed wakacjami lub pod koniec sierpnia. Dziecko ma wtedy szansę zobaczyć jakie zabawki są w salach, jak wygląda plac zabaw czy też poznać panie, które będą w jego grupie. Wiele placówek proponuje rodzicom tzw „okres adaptacyjny”. Polega ona na tym, że rodzice przez pierwszy tydzień lub dwa towarzyszą dziecku w przedszkolu czy żłobku przez kilka godzin dziennie. Nie zostawiają dziecka od razu na cały dzień a jedynie powoli wydłużają pobyt.

Pozwól dziecku się oswoić

Można zaproponować dziecku wspólny zakup pościeli, wybranie zabawki, którą będzie miało w żłobku podczas spania czy też zabranie apaszki mamy tak aby dziecko miało coś co kojarzy mu się z domem.

Czego nie robić na pewno?

*Nie obiecuj dziecku, że w żłobku czy przedszkolu będzie fajnie, jest to pojęcie względne a dla dziecka „fajnie jest z mamą w domu”. Zapewnij je, że pozna nowe osoby, dzieci i nauczy się wielu ciekawych rzeczy. Nie wymyślaj, nie przekonuj i nie oszukuj swojego dziecka!

*Rodzicu pamiętaj: twoje dziecko nie zna się na zegarku. Żegnając się nie mów „odbiorę cię po 16” powiedz „przyjdę po ciebie po podwieczorku i krótkiej zabawie”. Jeśli obiecasz dziecku, że odbierzesz je po obiedzie dotrzymaj obietnicy!

*Nigdy nie porównuj dzieci. Nie mów rano w szatni: „zobacz a Zosia nie płacze”. Daj dziecku szansę na samodzielne opanowanie emocji.

*Nie zaglądaj do sali żeby zobaczyć czy twoje dziecko już się uspokoiło. Twoja chwilowa obecność może tylko pogorszyć sytuację. Spytaj opiekunkę ile czasu dziecko potrzebuje żeby się wyciszyć. Najczęściej dzieci uspokajają się w ciągu 3-5 minut od rozstania z rodzicami. A w większości przypadków zaraz po przekroczeniu progu sali i zamknięciu drzwi za rodzicem.

Jak mądrze rozstawać się z dzieckiem:

  1. Rano nie wytwarzaj atmosfery nerwowości i pośpiechu.
  2. Przyprowadzaj dziecko do żłobka/przedszkola w spokoju i pewności. Żegnaj się z nim czule ale zdecydowanie.
  3. Nie przedłużaj rozstania w szatni.
  4. Żegnając się z dzieckiem powiedz kiedy wrócisz i dotrzymaj obietnicy.
  5. Pozwól dziecku zabrać ukochaną zabawkę.
  6. Na początku skracaj w miarę możliwości czas pobytu dziecka w żłobku/przedszkolu.
  7. Nie zabieraj dziecka do domu gdy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to raz, dziecko będzie jeszcze bardziej zdezorientowane i straci poczucie bezpieczeństwa.
  8. Bądź konsekwentny i nie rezygnuj pochopnie.
  9. Staraj się nie spóźniać po dziecko.
  10. Zawsze żegnaj się i witaj swoje dziecko z uśmiechem. Po powrocie do domu wysłuchaj jak mu minął dzień i zapewnij że jesteś z niego dumna.

Rozmawiaj z paniami w żłobku czy przedszkolu. Proś o poradę i podpowiadaj co twoje dziecko lubi robić i co twoim zdaniem może ułatwić mu rozstanie. Pytaj opiekunek jak minął dziecku dzień i co możesz zrobić jeśli maluch źle znosi rozłąkę z rodzicami.

Zaufaj swojej intuicji i daj dziecku czas na odnalezienie się w nowej dla niego sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *