Problemy osób niepełnosprawnych w XXI wieku

Niepełnosprawność od zawsze jest kojarzona z ograniczeniami fizycznymi.

Myśląc o niepełnosprawności większość osób widzi wózek inwalidzki, kule, brak ręki, nogi czy też inną ułomność fizyczną. Jednak wśród nas jest dużo innych osób niepełnosprawnych, którzy na pierwszy rzut oka wyglądają na zupełnie zdrowych. To osoby po przebytej chorobie nowotworowej, cukrzycy, z wadami narządów wewnętrznych, zmysłu wzroku, słuchu,osoby z problemami psychicznymi…

Bariery nie tylko architektoniczne

Głównym i niezaprzeczalnym problemem osób niepełnosprawnych bez wątpienia są bariery architektoniczne. Jednak z jakimi przeciwnościami muszą się mierzyć na co dzień osoby niepełnosprawne? Przede wszystkim odrzucenie społeczne. Niestety dość powszechna jest opinia, że osoby niepełnosprawne są gorsze, mniej zaradne, nie radzą sobie w pracy czy życiu. Jest to bardzo krzywdzące i błędne pojmowanie niepełnosprawności. Osobom niepełnosprawnym czasem bardzo ciężko znaleźć pracę, mieszkanie, partnera. Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne, nie potrafią zaufać ich umiejętnościom, obawiają się, że będą wykorzystywać swoją niepełnosprawność w pracy i tym samym nie podołają obowiązkom. Banki niechętnie udzielają kredytu a rodziny partnerów mogą mieszać w związku kochających się ludzi. Takie postrzeganie osób niepełnosprawnych niesie za sobą duże ryzyko stanów obniżonej samooceny a nawet depresji. Nie zmienimy postrzegania osób niepełnosprawnych. Możemy za to pomóc im uwierzyć w siebie. Jak? Dużym wsparciem dla osób niepełnosprawnych jest przede wszystkim pozytywny odbiór przez społeczeństwo. A to w dużej mierze zależy od nich samych. Każdy na różnych etapach życia przechodzi przez mniejsze lub większe zawirowania. Nie warto przechodzić przez to samemu. Pomoc psychologa może być potrzebna zarówno przy niewielkich problemach jak i przy poważnych już stanach depresyjnych. Dostęp do darmowej psychoterapii może okazać się zbawienny dla wielu osób. Niestety kolejki, długie terminy mogą skutecznie zniechęcić każdego.

Pomoc potrzebna od zaraz

Dlatego tak ważny jest darmowy dostęp do psychologa i psychoterapeuty, które oferują fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Taki właśnie jest cel projektu Fundacji Zobaczyć “Pomagamy na całej linii”: łatwy i szybki a przede wszystkim darmowy dostęp do porady psychologa lub psychoterapii. Projekt oferuje również pomoc coacha kariery, który podpowie jak napisać CV i list motywacyjny, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną i jak przedstawić swoje atuty aby dostać wymarzoną pracę. Doradzi też jak założyć własną firmę i na jaką pomoc można liczyć. Projekt skierowany jest do osób niepełnosprawnych zamieszkujących województwo mazowieckie. Aby skorzystać z porady wystarczy napisać maila, zadzwonić, umówić się na spotkanie w biurze w Warszawie lub skontaktować się z Fundacją poprzez czat na stronie zobaczyc.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *