Renta rodzinna to świadczenie wypłacane przez ZUS członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub świadczenia rentowego. Świadczenie nie należy się z urzędu, dlatego konieczne jest złożenie stosownego podania (druk ZUS Rp-2) wraz z załącznikami:
- dokument stwierdzający datę urodzenia i datę zgonu osoby, po której ma być przyznana renta rodzinna,
- dokument stwierdzający datę urodzenia wnioskodawcy,
- akt ślubu, jeżeli o rentę ubiega się wdowa lub wdowiec,
- zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka albo wdowy lub wdowca, wystawione przez lekarza leczącego, jeżeli przyznanie renty uzależnione jest od niezdolności do pracy,
- zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, jeżeli dziecko ukończyło 16 lat,
- oświadczenie o pozostawaniu we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka, a w razie, gdy takiej wspólności nie było, dokument o ustaleniu prawa do alimentów na podstawie wyroku lub ugody sądowej,
- oświadczenie stwierdzające osiąganie lub nie osiąganie przychodów z tytułu zatrudnienia, służby lub innej pracy zarobkowej albo prowadzenia pozarolniczej działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
To co wydaje się nam najistotniejsze w danym świadczeniu, to prawo do bezterminowego pobierania przez osoby niepełnosprawne posiadające całkowitą niezdolność do pracy lub całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji, która powstała w okresie nauki.
Bardzo często zdarza się, że osoby niepełnosprawne tracą prawo do renty rodzinnej w momencie zakończenia nauki. Powodem tego, może być wniosek, który złożony był dużo wcześniej, a który nie wskazywał, że dziecko po zmarłym rodzicu jest niepełnosprawne (mogło wtedy jeszcze nie być niepełnosprawne). W takiej sytuacji o rentę rodzinną należy wystąpić raz jeszcze.
Pamiętajcie, że pytania możecie również kierować do naszych specjalistów, poprzez czat na stronie https://zobaczyc.org, wysyłając maila na adres poczta@zobaczyc.org lub dzwoniąc pod numer 22 5994888 i wybierając tonowo 1.
Projekt “Pomagamy na całej linii” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego i kierowany jest do osób niepełnosprawnych zamieszkujących Województwo Mazowieckie.