Uważajcie na pianotwory

pianotwory

Kolorowe zagrożenie

Pianotwory to małe kapsułki, przypominające wyglądem te wykorzystywane do zmywarek lub prania. Dostępne w trzech różnych kolorach i zapachach – limonkowym, pomarańczowym i truskawkowym. O monotonii nie ma mowy! Tak jak zapewnia producent w oficjalnym opisie, na swojej stronie. Szczególnie, jeśli po wieczornej kąpieli, dziecko trafi wprost na szpitalny oddział ratunkowy…

Kapsułki rozpuszczają się w wodzie, jednak potrzeba na to trochę czasu a jeśli folia nie zdąży się jeszcze rozpuścić i dziecko ściśnie opakowanie płyn może wystrzelić z niej prosto w oczka dziecka.

To jest właśnie największe zagrożenie wynikające z nieprzemyślanej konstrukcji pianotworów.

W internecie można znaleźć coraz więcej relacji rodziców

Matka 3 letnich bliźniąt, przeżyła ten koszmar

To nie była pierwsza kąpiel synów z Pianotworami, w ostanim tygodniu były ich trzy. Przy trzeciej, po 20 minutach, jeden z maluchów zaczął krzyczeć. Nie wiedzieliśmy co się dzieje, natychmiast wyjęliśmy dziecko i przepłukaliśmy oczy, których nie otwierał. Trafiliśmy do szpitala, lekarz stwierdził oparzenia gałek ocznych.

Trudno sobie wyobrazić, jaki to jest strach. I rozżalenie jednocześnie, ogromne. Robimy z mężem wszystko, żeby naszym dzieciakom nie spadł włos z głowy. Kiedy są w wannie, nawet na minutę nie zostawiam ich samych. Dbamy o nich, tak bardzo. I nieświadomie wyrządziliśmy synowi taką krzywdę. To absurdalne…

Zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby produkt został wycofany ze sprzedaży.

pianotwory

Mamy problem

„Mamy problem z Pianotworami” ostrzega dr n.med. Wojciech Hautz z Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka.

W ostatnich miesiącach zauważyliśmy w Klinice bardzo niepokojącą częstotliwość tego typu urazów. Średnio odnotowujemy od 1 do 2 przypadków miesięcznie. To już nie są pojedyncze przypadki, mówimy o dużej grupie poszkodowanych. Mamy problem z Pianotworami i naprawdę nie rozumiem, dlaczego produkt wciąż można kupić w większości sklepów w Polsce.

W kontakcie z substancją dochodzi do erozji rogówki, objawami tego uszkodzenia jest światłowstręt, ból. Dziecko po takim urazie musi przez jakiś czas mieć opatrunki na oczach, wprowadzane jest leczenie farmakologiczne. Z naszych obserwacji wynika, że tym, co powoduje pierwszy uraz mechaniczny oka, jest silny wyrzut substancji z kapsułki. Dopiero kolejnym czynnikiem jest sama substancja i jej działanie chemiczne. Przy bezpośrednim kontakcie z gałką oczną dziecka, przy pocieraniu jej dłońmi dochodzi do rozległych podrażnień.

Uszkodzenie może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Co jakiś czas, dochodzi do tzw. nawrotowych erozji nabłonka rogówki. W miejscu pierwotnego uszkodzenia nabłonek jest bardziej podatny na ponowne odklejenie, przy najmniejszym uszkodzeniu. Choćby silniejsze potarcie dłonią.

Nie możemy mówić o zagrożeniu utraty wzroku, żeby do tego doszło, musiałyby pojawić się czynniki dodatkowe. Jednak erozja rogówki jest dotkliwym urazem, bardzo nieprzyjemnym i wymagającym rekonwalescencji. W żadnym razie nie wolno nam bagatelizować tego problemu.

2 comments on “Uważajcie na pianotwory

  1. ale o co kaman? na stronie producent pisze, że to nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 roku zycia, więc to chyba rodzice są nieodpowiedzialni?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.