Jak pomagamy na całej linii – konsultacje psychologa i psychoterapeuty

Jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności lub równoważne orzeczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zamieszkujesz Województwo Mazowieckie to oznacza, że możemy Ci pomóc z konsultacją psychologa lub psychoterapeuty.

Co zyskujesz:

  • Konsultacje stacjonarne: możliwość bezpłatnego skorzystania z porady stacjonarnej psychologa lub psychoterapeuty, bez kolejek, bez skierowań.
  • Infolinia – możliwość porozmawiania bezpłatnie przez telefon i czat z ekspertami ds. osób niepełnosprawnych – psychologiem i coachem kariery. Możesz także uzyskać pomoc w kwestiach wypełniania druków urzędowych, miejsca, gdzie możecie otrzymać pomoc itp.

To wszystko? nie do końca, Ty sam wiesz jakich informacji potrzebujesz i jakiej pomocy szukasz. Skontaktuj się z nami i sprawdź, czy również w niewymienionych powyżej kwestiach będziemy mogli Ci pomóc.

Jeśli jesteś zainteresowany kliknij w poniższy link “Chcę skorzystać”, gdzie dowiesz się o terminach dyżurów i zasadach uzyskania pomocy, zapoznasz się z regulaminem. Pamiętaj tylko, że projekt jest realizowany do końca listopada 2016 roku. Po tym okresie nie gwarantujemy, że nasza oferta będzie dalej aktualna.

Znasz to?

Utrudniony dostęp do pomocy specjalisty psychologa i psychoterapeuty

Jedną z niezaspokojonych potrzeb osób niepełnosprawnych szczególnie tych mieszkających poza dużymi aglomeracjami lub na ich obrzeżach jest brak szybkiego dostępu i długie kolejki oczekujących do pomocy specjalisty psychologa , psychiatry, psychoterapeuty. Wg danych NFZ z dnia 21.05.2016 długość oczekiwania na wizytę w poradni psychologicznej w Warszawie to 78 dni a w poradni psychogeriatrycznej to nawet 84 dni. Dla osoby niepełnosprawnej zmagającej się z problemem np. stanów lękowych, depresyjnych to zdecydowanie za długo. Osoby niepełnosprawne często zmagają się z trudnościami, odmiennością, nieraz szykanowaniem i odrzuceniem. Szybka konsultacja psychologiczna nieraz znacząco poprawia komfort życia a niekiedy je ratuje.

Brak informacji

Osoby niepełnosprawne często nie mają wiedzy na temat tego, co mogą uzyskać i gdzie mogą się udać po pomoc w zakupie sprzętu rehabilitacyjnego, leków, refundacji zabiegów. Nie potrafią poruszać się w gąszczu przepisów i instytucji. Nie wiedzą gdzie udać się po pomoc do lekarza psychiatry lub psychologa.  

Bariery architektoniczne

Kolejnym problemem, który dotyka osoby z niepełnosprawnością przede wszystkim ruchową się bariery architektoniczne i techniczne w urzędach i instytucjach, w których te osoby potrzebują zasięgnąć porady. Schody, brak wind i podnośników, wąskie korytarze uniemożliwiają im zdobycie potrzebnej wiedzy. Sam dojazd komunikacją miejską i droga z przystanku do urzędu może okazać się zbyt trudna a wręcz niemożliwa. Wysokie krawężniki, schody, brak przejść naziemnych i niedziałające windy to przeszkoda nie do pokonania. Wg. badań SISKOM do listopada 2013 roku zgłoszono prawie 1100 punktów na mapie Warszawy, które są niedostępne dla osób niepełnosprawnych. Do końca 2015 roku poprawiono tylko ok 30% miejsc. Infolinia pozwoliłaby ON uniknąć stresu i trudności w zdobyciu podstawowych informacji na temat dostępnych usług, środków na zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy też pomocy technicznej.

Pomagamy!

Chcemy dotrzeć do osób niepełnosprawnych, które potrzebują wsparcia psychologa lub psychoterapeuty. Oferujemy 120 godzin darmowych konsultacji indywidualnych i bezpośrednich psychologa i psychoterapeuty poprzez udzielanie jednorazowego wsparcia lub poprowadzenie psychoterapii długoterminowej mającej na celu poprawienie funkcjonowania osób niepełnosprawnych.

Dodatkowo zostanie uruchomiona infolinia, której celem będzie wsparcie ON, które z powodu odległości nie mogą uczestniczyć w spotkaniach indywidualnych oraz udzielanie informacji dotyczących możliwych dofinansowań do zakupu sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego, leków itp.
Zadanie ma na celu wsparcie osób niepełnosprawnych z terenu województwa mazowieckiego w obszarze sfery zdrowia psychicznego oraz dotarcia do ważnych dla nich informacji.

Jeśli jesteś mieszkańcem Województwa Mazowieckiego (powiat warszawski, warszawski-zachodni, pruszkowski, piaseczyński, otwocki, miński, wołomiński, legionowski) możesz skorzystać z bezpośrednich, osobistych konsultacje z psychologiem lub psychoterapeutą w naszej siedzibie. Dodatkowo bez ograniczeń odbędą się konsultacje i porady telefoniczne i online. Osoby, które przystąpią do projektu muszą posiadać aktualne orzeczeniem o niepełnosprawności.

Projekt realizowany w miesiącach wrzesień – listopad 2016 roku.